План роботи
«Майстер-класу» (
квітень, 2015р.)
Проблема:
«Використання інтерактивних методів
навчання на уроках української
літератури»
№
п/п
|
Зміст
роботи
|
Дата
|
3-4 заняття
Тема. Інтерактивні технології навчання в сучасній
школі
|
Квітень
2015
|
|
1.
|
Педагогічний тренінг. «Яким має бути інтерактивний урок»
|
|
2.
|
Методичний діалог:
-
Що таке «інтеракція»
і навіщо вона потрібна у навчанні?
-
Яким має бути інтерактивний урок?
-
Як оцінювати діяльність учнів на уроці?
|
|
3.
|
Захист педагогічної компетентності керівника. Творче використання інновацій (презентація досвіду).
|
|
4.
|
Практична робота.
1. Проектуємо урок разом. Емма Андієвська. «Казка
про яян». «Говорюща риба».
2. Блок-новини педагогічного життя: «Мої творчі задумки».
Мета: активізація
уяви з використанням інтерактивних методів навчання. Ознайомлення з
структурою інтерактивного уроку.
|
|
5.
|
3. Круглий стіл.
«Чому
я навчився в автора майстерні?»
2. Банк
ідей для всіх.
|
|
Робота між заняттями
(домашнє
завдання для членів майстер-класу)
|
||
1. Опрацювати
інтерактивні методи навчання.
|
||
2. Розробити етапи
уроків з використанням стратегій інтерактивних технологій (проекти).
Емма Андієвська. «Казка про яян». «Говорюща риба». Сучасна
українська письменниця і художниця. Її казки-притчі. Добро і любов до світу.
Порушення питань моралі, дружби, сили слова. Прихований повчальний зміст
творів. Принципи толерантного ставлення до інших, вірності мріям, прагнення
гармонії зі світом. ТЛ: притча.
3. Блок-новини
педагогічного життя: «Мої творчі задумки».
|
Керівник
Нестеренко Світлана
Станіславівна
Презентація досвіду
ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ
1.Етап орієнтації. Мотивація
Мета цього етапу – сфокусувати увагу учнів на проблемі й викликати інтерес
до теми. Прийомами навчання можуть бути питання, цитата, коротка історія, невеличке завдання. Займає не більш 5% часу заняття.
2. Оголошення, представлення теми та очікування результатів
3. Надання необхідної інформації
Мета – практичне освоєння матеріалу, досягнення поставлених цілей уроку.
Послідовність проведення цього етапу така:
ІІІ.
Творче використання новацій
ІV.
Практична частина. Проектуємо урок разом
Презентація досвіду
ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ
І. ЩО ТАКЕ «ІНТЕРАКЦІЯ» І НАВІЩО ВОНА ПОТРІБНА У НАВЧАННІ?
Інтерактивні методи навчання створюють необхідні умови як
для становлення і розвитку компетентностей учнів, так і для розвитку і виховання
особистості активних громадян з відповідною системою цінностей.
Термін інтерактивна педагогіка відносно новий: його ввів у
1975р. німецький дослідник Ганс Фріц. Лінгвістичне тлумачення слова, що
представлено в іншомовних словниках, свідчить, що поняття «інтерактивність»,
«інтерактив» прийшли до нас з англійської мови: іnter — поміж-, серед-, взаємо-, асt — діяти, отже іпterасt — взаємодіяти.
Інтерактивність у навчанні можна пояснити як
взаємодію учнів, знаходження їх у режимі бесіди, діалогу, спільної дії. У дослівному розумінні інтерактивним може бути названий
метод, в якому той, хто навчається, є учасником, який здійснює щось: говорить,
управляє, моделює, пише, малює тощо, тобто не виступає тільки слухачем,
спостерігачем, а бере активну участь у тому, що відбувається.
Суть інтерактивного навчання полягає в
тому, що навчальний процес відбувається тільки шляхом постійної, активної
взаємодії усіх учнів.
У популярній сьогодні серед українських учителів книзі
«Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання»* цитуються слова китайського
філософа Конфуція, сказані більш ніж 2400 років тому:
«Те, що я чую, я забуваю. Те, що я бачу, я
пам'ятаю. Те, що я роблю, я розумію».
Ці три
прості твердження обґрунтовують потребу людини в активному навчанні. Дещо
змінивши слова великого, китайського педагога, можна сформулювати кредо
інтерактивного навчання:
«Те,
що я чую, я забуваю. Те, що я бачу й чую, я трохи пам'ятаю. Те, що я чую, бачу
й обговорюю, я починаю розуміти. Коли я чую, бачу, обговорюю й роблю, я набуваю
знань і навичок. Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром».
ІІ. Яким має бути
інтерактивний урок?
Як
правило, структура уроку складається з п’яти елементів:
1.Етап орієнтації. Мотивація
Мета цього етапу – сфокусувати увагу учнів на проблемі й викликати інтерес
до теми. Прийомами навчання можуть бути питання, цитата, коротка історія, невеличке завдання. Займає не більш 5% часу заняття.
2. Оголошення, представлення теми та очікування результатів
Мета – забезпечити розуміння учнями змісту їхньої діяльності, тобто того,
чого вони повинні досягти в результаті уроку (5% часу).
чого вони повинні досягти в результаті уроку (5% часу).
3. Надання необхідної інформації
Мета – дати учням достатньо інформації для
того, щоб на її основі виконувати практичні завдання. Це може бути міні –
лекція, читання роздаткового матеріалу, виконання домашнього завдання. З метою економії часу можлива
інформація в письмовому вигляді для попереднього (домашнього) вивчення (10% часу заняття).
4. Інтерактивна
вправа – центральна частина заняття
Мета – практичне освоєння матеріалу, досягнення поставлених цілей уроку.
Послідовність проведення цього етапу така:
1. Інструктування – вчитель розповідає учасникам про цілі вправи, про
правила, послідовність дій і кількість часу на виконання завдань; запитує, чи все зрозуміло учасникам.
правила, послідовність дій і кількість часу на виконання завдань; запитує, чи все зрозуміло учасникам.
2. Об’єднання в групи, розподіл ролей.
3. Виконання завдання, під час якого вчитель виступає як організатор,
помічник, намагаючись надати учасникам максимум можливостей для
самостійної роботи і навчання один з одним.
помічник, намагаючись надати учасникам максимум можливостей для
самостійної роботи і навчання один з одним.
4. Презентація результатів виконання вправи.
Інтерактивна частина заняття займає близько 60% його часу.
5. Підбиття підсумків, оцінювання результатів
уроку
Мета – усвідомлення того, що було зроблено на уроці, чи досягнуто
поставлених цілей, як можна застосувати отримане на уроці в майбутньому
поставлених цілей, як можна застосувати отримане на уроці в майбутньому
Підбиття підсумків
бажано проводити у формі питань:
-
Що нового дізналися?
-
Яких навичок набули?
-
Наскільки це може бути корисно в житті?
-
Що було найбільш удале?
-
Що слід змінити в майбутньому? (20% часу уроку)
СЕМИЦВІТНА ТЕХНОЛОГІЯ
1.Етап орієнтації. Мотивація
- Чи
розмовляють тварини?
Слово вчителя (відео «В мире
животных 2»). "Сонячний душ".
Як відомо, тварини не можуть
розмовляти, як люди. Але кожен знає також, що тварини вміють видавати звуки.
Звуки тварин – це сигнали, які виражають їх стан, бажання, почуття.
-
Які
звуки тварин вам відомі?
Ø Гарчання
лева – заява про свою присутність;
Ø Сурма
слона – ватажка – збір у похід;
Ø Клич
лося – боротьба з противником;
Ø Воркування
голубів, курликання лелеки, танці тетерева, сольні концерти солов'я – кохання…
Звукова сигналізація існує у всіх видів.
Приміром, курки видають 13 звуків, жаби – 6, півні – 15, синиці – 90, граки –
120, свині – 23, ворони – 300, дельфіни – 32, лисиці – 36, мавпи більше 40,
коні – 100…Ці звуки передають стан тварин: пошук корму, тривогу,агресивність,
радість спілкування тощо.
Навіть риби не мовчать. Вони видають багато
різних і характерних звуків, використовуючи їх для спілкування в зграї. Американські
вчені встановили, що риби кашляють, чхають і хриплять, якщо вода не відповідає
тим умовам, в яких вони повинні знаходитися. Їх звуки схожі на бурчання, писк,
гавкіт, каркання, рохкання, баси органу, квакання риб, дзвін і звуки арфи,
малюють водою. Крім звуків є своєрідна «мова» жестів, оскал морди, вираз очей,
запахи, кольори…
І ми поки що знаємо про мову тварин дуже
мало. Принаймні, багато чого з того, що вони «говорять» один одному перекласти
не можемо.
«Криголам»
(дібрати
вірш, який можна намалювати, показати за допомогою рухів, міміки, жестів і який
прямо стосується змісту уроку)
(визначте тему уроку з точки
зору протилежного припущення)
Тема. Кулінарний шедевр. Емма Андієвська. НЕ казка і
не притча «Мовчазна риба»
ІІ.
Оголошення теми та очікуваних результатів
Тема. Кулінарна трагедія. Емма Андієвська. Казка –
притча «Говорюща риба»
Т.Л. Притча – це мала повчальна розповідь
в алегорично літературному жанрі, що
містить в собі моральне повчання
(премудрість).
Алегорія – (дав.-гр. αλληγορία — іносказання) — спосіб двопланового художнього
зображення, що ґрунтується на приховуванні реальних осіб, явищ і предметів під
конкретними художніми образами з відповідними асоціаціями, з характерними
ознаками приховуваного. Алегоричні
образи переважно є втіленням абстрактних понять, які завжди можна розкрити
аналітично. Значення алегорії, на відміну від багатозначного символу,
однозначне і відділене від образу; зв'язок між значенням і образом
встановлюється за подібністю (наприклад,лев — сила, влада чи
царювання).
Казка – це вид художньої прози, що походить від
народних переказів, порівняно коротка розповідь про фантастичні події та
персонажів, такі, як феї, гноми, велетні…
Трагедія - (грец. tragoedia, буквально: козлина
пісня) — драматичний твір, який ґрунтується на
гострому, непримиренному конфлікті особистості, що прагне максимально втілити
свій творчий потенціал, з об'єктивною неможливістю його реалізації.
«Мікрофон»
(сформувати мету може кожен, скориставшись фразою)
Мета:
усвідомити…(притчовий зміст), визначити…(ключові
фрази), висловлювати…(думки про прочитане), дізнатися…(про саму авторку; говірку рибу), краще зрозуміти…(світ
тварин та людей), розкрити приховану мораль твору.
ІІІ. Надання необхідної інформації
1. Презентація творчості Емми Андієвської.
(https://www.youtube.com/watch?v=wKRnFdDNTqo).
1. Виразне читання казки
«Асоціація»
Цікаво.
1.
Символічне
значення риби у релігії
Риба — один із ранніх
символів християнства. Грецькою «риба» —
Ίχθύς, «ichthus», що є акронімом (перша буква кожного слова) грецької фрази: «Ἰησοὺς Χριστὸς Θεoὺ ῾Υιὸς Σωτήρ», що перекладається
як «Ісус
Христос Божий Син Спаситель». Це вирізано на кам'яних плитах —
святих реліквіях в Єрусалимі («малюнок» двох риб по боках вертикального якоря з верхівкою
на подобі хреста — сучасне зображення риби більш стилізоване) і
використовувалось як секретний «пропуск-пароль» у часи, коли перші християни
переслідувалися римлянами.
2.
Назва має помилку:
«говорюща» – говірка, язиката, балакуча.
«Літературне лото»
«Літературне лото»
(дібрати фразеологізми до
асоціацій, до змісту)
- Що видалося дивним у творі?
- - Де з'явилася риба? (Великі води, її світ табуни мовчазних риб, родина шанована)
- - Яке ставлення батьків до балакучої риби, чи розуміли її?
- - Як ставилися сусіди?
- - Чому зрозумів мову риби рибалка?
- - Що є найстрашнішим? (Риба не усвідомлювала наслідків, вважала себе ідеальною)
- - «Мій дім – це твій дім », чи можливо це?
- - Чим насправді відрізнялася від інших риб?
- - Ваше розуміння моралі притчі. (Недоцільно шукати скарбу там, де ти його не закопав).
- - Що вважається найгіршим? (Консерватизм – прихильність традиціям)
- Коли порозумілися наші герої?
Підберіть
прислів’я для підсумку. (Умієш
говорити, вмій слухати. Взявся за гуж — не кажи, що
не дуж.
Не так сталося, як гадалося. Обоє рябоє. Пропав, як у воду впав. Хто
в світі не бував, той і дива не видав. Це ще вилами по воді писано. Що
хатка, то інша гадка. Язик без кісток, що хоче лопоче. Як відкусиш багато
- ковтнеш мало. Як з неба впав. Який їхав, таку й здибав. Як
почалась тяганина — не раз упріла в мене чуприна)
VІ. Домашнє завдання (вибір учня)
Написати казку
Скласти колаж
Ілюстрації
Акровірш
Сенкан (Рибалка,
покірливий, самотній, ловив, шукав, благав, не розумів він жінки, та з рибою
потоваришував)
Твір
– роздум «Якби я зустрів говірку рибу…»
Немає коментарів:
Дописати коментар